Drobečková navigace

Technika pro interaktivní výuku

Interaktivní tabule (i-tabule)

Interaktivní tabuleInteraktivní tabule (i-tabule) je velká elektronická projekční plocha, která je propojena s počítačem a dataprojektorem, promítajícím obraz z počítače na její povrch.

Pomocí prstu, elektronické tužky, speciálního ukazovátka či dalších nástrojů lze jednoduše ovládat počítač nebo přímo pracovat s i-tabulí.

Interaktivní tabule je buď připevněna pevně na stěnu, nebo je na výškově nastavitelném stojanu.

Dodavatelé interaktivních tabulí na český trh:

SMART Board - AV MEDIA, a.s.

ActivBoard - PROFIMEDIA, s.r.o.

Dataprojektor

Dataprojektorem (datovým projektorem) je promítán obraz z počítače, notebooku či UMPC na projekční plochu. Projekční plochou může být interaktivní tabule nebo filmové plátno. Dataprojektor je ve většině případů součástí instalace i-tabule.

PC a mini notebook

Počítač je spolu s i-tabulí a dataprojektorem nejdůležitější komponentou nutnou k fungování i-učebnic. Na jeho pevném disku jsou i-učebnice nainstalovány a pomocí dataprojektoru jsou promítány na i-tabuli.

Trh s mini notebooky prochází v posledních letech rychlým rozvojem, každá firma vyrábějící přenosné počítače již uvedla mini variantu, případně ji v brzké době uvede. Tento typ notebooku se vyznačuje menšími rozměry šasi a menší úhlopříčkou displaye při téměř srovnatelné výbavě s běžnými notebooky. Díky svým malým rozměrům má nižší spotřebu elektrické energie, a vydrží tak déle pracovat na baterie (obvykle tři až pět hodin). Tento typ mini počítače se hodí pro práci ve škole - žáci do něj mohou pomocí elektronického pera psát a používat jej jako školní sešit, pokud jim to je ze strany vyučujícího povoleno (jedná se o povolení příslušné funkce na učitelském PC, nikoliv o slovní povolení), mohou se pomocí bezdrátové sítě připojit na internet a vyhledávat v encyklopediích, on-line slovnících, popřípadě vypracovávat domácí úkol, který jim vyučující zadal.
Mini notebooky svou konstrukcí, výbavou a cenovou dostupností v blízké budoucnosti nahradí školní kalkulačky a sešity ve většině vyučovaných předmětů.

Hlasovací zařízení

Elektronické hlasovací zařízení je bezdrátová technologie spojená s učitelským počítačem, která umožňuje žákům vyplňovat elektronické testy promítané na i-tabuli.

Tablet

Tablet je elektronické polohovací zařízení skládající se z aktivní plochy a bezdrátového pera, pomocí něhož mohou žáci psát na aktivní plochu - zápis se přenáší do počítače, k němuž je tablet připojen. Žáci tak mohou psát školní zápisky, vypracovávat testy nebo kreslit. Všechny takto pořízené zápisky či kresby jsou v elektronické podobě a je možné je vytisknout, upravit, zaslat vyučujícímu e-mailem, popřípadě bez problému vystavit na webových stránkách třídy.

V této sekci naleznete

Aktuality

13. 04. 2015 Soutěžte s YOUR SPACE!

Soutěžte s YOUR SPACE!

Zapojte své žáky do naší soutěže o více než 50 zajímavých cen. Pokud některý z Vašich žáků vyhraje, máme připravenu cenu i pro Vás.

Archiv